Niepłodność - Bogda Pawelec

Przejdź do treści

Menu główne:

Niepłodność

Psychoterapia i pomoc psychologiczna w niepłodności.
Niepłodność jest chorobą społeczną i dotyka co piątą parę w Polsce.
Często podłoże tkwi w czynnikach natury psychicznej głęboko nieświadomych i powodujących blokadę na poziomie fizjologicznym. Odkrycie tych powodów, nierzadko sięgających bardzo wczesnych doświadczeń życiowych utrudnia zajście w ciążę. Psychoterapia jest w takich przypadkach pomocna i stosowana równocześnie z dobrą opieką medyczną daje w wielu przypadkach oczekiwany efekt w postaci ciąży.
   Niepłodność - jako choroba jest bardzo obciążająca psychiczne oboje partnerów i może powodować problemy małżeńskie. Życie seksualne - najbardziej intymna sfera staje się polem zabiegów medycznych i zostaje podporządkowane rytmowi owulacji i dni płodnych. Kobiety niespokojne o brak dziecka odwracają uwagę od dobrych relacji w małżeństwie i żyją wyłącznie myślą o zajściu w ciążę. Mężczyźni czują presję opiekowania się nimi, a jednocześnie mogą poczuć rodzaj odrzucenia.
   Niepłodność często rujnuje samoocenę obojga małżonków. Czują się bezwartościowi, wstydzą się braku dziecka, mają wrażenie, że są gorsi od osób, które mają dzieci. U kobiet często pojawiają się objawy depresyjne, brak sensu życia, złość i agresja, a także objawy lęku. Mężczyźni uciekają w pracę zawodową.
   Wszystkie te objawy i zachowania nie pomagają w leczeniu, a wręcz je utrudniają. Znane jest zjawisko silnej blokady psychicznej utrudniającej poczęcie dziecka, a wynikającej ze zbytniej koncentracji na problemie.
   Pomoc psychologiczna i psychoterapia pomagają w rozładowaniu napięcia, odwróceniu uwagi, znalezieniu sposobów na adaptację do choroby i lepszego znoszenia samego leczenia. Zlikwidowanie objawów daje znacznie większą szansę na pomyślne zakończenie .
Metody pracy
Terapia prowadzona jest autorską metodą psychoterapii i pomocy psychologicznej w leczeniu niepłodności opartej na terapii psychodynamicznej, elementach hipnozy, technikach wyobrażeniowych i pracy w grupie. Z wieloma osobami pracuje nad usunięciem objawów depresji, które według badaczy amerykańskich w ogromnym stopniu utrudniają zajście w ciążę.
Autorka programu czerpie doświadczenia z pracy terapeutek amerykańskich.: Alice D. Domar i Niravi B. Payne, które w swojej pracy osiągają bardzo dobre rezultaty.
Jednym z elementów autorskiej metody jest także proces przygotowania par, które decydują sie na adpocje i - uświadomienia sobie lęków, własnych ograniczeń, oczekiwań i ewentualnych trudności. które związane są z tą decyzją.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego